x_08.jpg

ANI I kore 

Proje Adı 

Kore Savaşı Anma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması

İşveren

Lüleburgaz Belediyesi

Yer I Tarih 

Lüleburgaz, Türkiye I 2019

Durum

Yarışma Projesi, Katılımcı

Program

Kentsel Tasarım I Peyzaj I Anıt I Müze

Yapı Alanı

1.710 m2

Tasarım Ekibi

Ece Doğan, Fatma Gökçen Kara, Tuğçe Caner, Mine Kaya , Cem Yılmaz, , Tolga Han, Çağlar Barış, Nurdan Akman, Elif Tuğçe Demir

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/25

SAVAŞ, BARIŞ ve BERABERİNDEKİLER

“Kore toprağında yatan şehitler, Veda olsun, vatan size minnettar...” Cevlan-i Kaya 2013

Türk ordusu, 1950-53 yılları arasında Kore Savaşı’nda savaşın gidişatını değiştirecek zaferlere imza atmış, Lüleburgaz’da bulunan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kore'de gö- rev yapan 241'inci Piyade Alayı ise Türk askerinin zeki ve fedakar yönünü bir kez daha kanıtlamıştır.

Savaşlar, barışı ve zaferi getirir iken pek çok fedakarlığı ve kaybı da beraberinde taşımıştır. Bu ne- denle geçmişi özümsemek; kümülatif bilgi, deneyim ve kültürü anlamlandırmak, gelecek kuşakların geleceğe dair daimi barış umudunu ve insan sevgisini yüceltecektir.

ANMA KAVRAMI ÜZERİNE

"Yüreğimde vardır sızı,
Onlar korur hepimizi,
Ölse şehit, kalsa gazi, Kore’de arslanlarımız.”

Cevlan-i Kaya, 1999

Anma kavramı, kayıpların verdiği hüznü ve seneler boyu tutulan yası arkasında saklamaktadır. Geçmişten gelen fedakarlık ve kahramanlıklar, bugünü anlamlı ve mümkün kılmıştır. Bugünü müm- kün kılanı; özlem ve minnet ile yad etmek, geleceğe dair umudu perçinleyecektir. Anma kavramı, öncesinde geçmişi özümsemeyi ve kavramayı, ardından fedakarlıkların yasını tutup, umudu yü- celtmeyi ve farkındalığını sağlamalıdır. Anma mekanları, bu noktada bahsedilen geçmiş deneyimini gelecek umudu ile birleştirecek, ruhani ve hümanist mekanlar olarak tasarlanmalıdır.

“YER” ve BAĞLAM

Turgut Bey Caddesi aksı, Lüleburgaz kent merkezini Avrupa Otoyolu’na ulaştırmaktadır. Proje alanı, bir çeperinden bahsedilen kent aksına dayanmakta, diğer çeperinden ise Lüleburgaz Deresi ile sonlanmaktadır. Bahsedilen bölge, kent merkezinden kırsala geçişte önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda; yapı ve peyzaj sistemi, ikili özelliği gösterecek ve yansıtacak şekilde, geçişli olarak tasarlanmıştır. Kent ve kırsal arasındaki geçiş; degrade olarak, insan ölçeğinde yorumlanmıştır.

Kentlinin ve turistin proje alanına, yoğunlukla Turgut Bey Caddesi üzerinden ulaşacağı öngörül- mektedir. Özellikle kent merkezinden proje alanına çizilmiş bu aksta, alternatif ulaşım güzergahları sunmak ve ulaşım ağını güçlendirmek amacı ile ile bisiklet yolu ve yeşil tampon bölümlenmeler ile araç yolundan ayrılmış bir yaya yolu önerilmektedir.

Hamitabat yolu aksı üzerinden ise alana sızıntı şekilde bağlantılar tasarlanmış, alana erişim güvenlik konusu gözetilerek sağlanmıştır.